вівторок, 4 жовтня 2016 р.

Мета: пояснити учням, як утворюється вітер; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, вміння робити узагальнення та висновки; продовжити екологічне виховання.
Підручник:Грущинська I.В. Природознавство. 3 клас, — К.: Освіта, 2013. — 176 с.
Хід уроку. 
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
—  Як змінюється стан повітря підчас нагрівання й охолодження?
—  Чому рослини не замерзають під снігом?
—  З чого складається повітря?
—  Що потрібно організмам для життя?
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про виникнення вітру.
IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Робота за п ідручн и ком (с. 34-35)
—  Пригадайте! Як відбувається нагрівання й охолодження повітря? Як утворюється вітер?
—  Що розповіли про повітря Повітряні Дракончики?
—  Отже, повітря весь час рухається над поверхнею Землі. Тепле повітря піднімається вгору. На його місце переміщається холодне повітря.
Рух повітря — це вітер. Вітер буває різної сили: слабкий, помірний, сильний, дуже сильний.
—  Розгляньте схему на с. 34.
—  Розкажіть, як виникає вітер?
—  Відгадайте загадки.
•   Літає, а не горобець.
•   Без рук, без ніг, а двері відчиняє.
•   Рукавом махнув — дерева нагнув.
—  Які інші загадки про вітер ви знаєте?
•   Невидимий дух зірвав капелюх. (Вітер)
•   Прийшов хтось тай узяв щось,
Я біг би за ним — не знаю, за ким. (Вітер)
—  Розгляньте картини у художній галереї Матінки Природи.
—  Яке явище природи зображене на картинах Володимира Куша?
2.     Фізкультхвилинка
V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.    Визначення сили вітру за художніми описами
• Тихо, тихо вітер віє,
Із травою гомонить. (Слабкий)
Олександр Олесь
•   Ох, яка лиха година: Вітер виє. завиває.
Розходилась хуртовина.Снігом вікна укриває. (Дуже сильний)
Олена Пчілка
•   По діброві вітер віє. Гуляє пополю.
Край дороги гне тополю До самого долу. (Сильний)
Тарас Шевченко
•   Тепляк дмухнув, Крилом махнув.
По бороді лоскочеться. (Помірний)
Леонід Глібов
•   Легенький вітерець подихає з теплого краю, перебігає з нивки на нивку, живить, освіжає кожну билинку... І ведуть вони між собою тиху-таємну розмову: чутно тільки шелест жита, травиці. (Слабкий)
Панас Мирний
•   Плине білий човник, вітер ледве дише, ледве повіває. (Слабкий)
Леся Українка
2.     Робота в парі
—  Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте розповідь про різні види вітрів.
3.    Робота в групах
—  Використовуючи різноманітні джерела інформації, розповіді батьків, бабусь, дідусів, підготуйте презентацію про те, як людина використовувала силу вітру в давнину і як вона робить це тепер.
VI.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
—  Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 35.
—  Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Повітря нагрівається від земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається й охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею. Вітер — це направлений рух повітря.)
—  Що таке вітер?
—  Які бувають вітри?
—  Розкажіть, що ви знаєте про урагани та смерчі.
—  Чому люди вивчають вітер? Як вони використовують його силу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С 34-35. 





Урок №4.                                                         
Тема: ТЕКСТ І ЙОГО ОЗНАКИ
Мета:повторити і закріпити знання учнів про текст; розширити уявлення учнів про тему, основну думку (ідею) тексту; розвивати усне мовлення учнів, вміння добирати заголовок до тексту; виховувати любов до природи.
Обладнання:підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент


Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будем знову мовлення
Наше розвивати.


II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 9, впр. 12)
— Прочитайте виразно складені речення.
— Слідкуйте за правильними наголосами.
2. Лексичний диктант
Учитель читає лексичне значення слова, а учні відгадують і записують саме слово.
• Чарівні слова, які вживаються при звертанні. (Будь ласка)
• Яким словом висловлюють вдячність? (Дякую)
• Слово подяки. (Спасибі)
• Слово-вітання до друзів, товаришів. (Привіт)
• Слово, яке допомагає визнати свою провину. (Вибачте)
• Слово, яке кажуть при прощанні. (До побачення)
У будь-якій ситуації, коли прощаємось, говоримо... (прощавайте).
• Коли прощаються, бажають... (на все добре).
— Складіть речення з одним зі слів диктанту.
3. Дидактична гра «Я міркую»
— Прочитайте речення, записані ліворуч.
— Про що ідеться в кожному реченні?
— Чи становлять ці речення зв’язний текст? (Міркування учнів.)
— Прочитайте речення,записані праворуч.
— Про що в них ідеться?
— Чи можна назвати це текстом? (Міркування учнів.)
У золоті осінні дні збираються                         Як настала холодна осінь,
відлетіти у вирій журавлі.                       журавель почав збиратися в теплі
Вкривається багрянцем клен.                           краї та й каже куликові:
Хазяйнує Жовтень скрізь, де не —                  Куличе, рушай і ти зі мною! Коли б
глянь.                                                        ти знав, які хороші сторони є на світі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над текстом. Будемо вчитися визначати тему, основну думку тексту, добирати заголовок.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 70)
— Що називається текстом?
— Що таке тема тексту?
— Що є основною думкою тексту?
2. Попрацюймо разом (с. 10, впр. 13)
·        Прочитайте дві групи речень.
Словник
— Поясніть значення слова сизий.
У якій групі речення пов’язані між собою за змістом?
— Яку групу речень можна назвати текстом? Чому?
— Про що автор розказує в цьому тексті?
— Спишіть текст. Підкресліть прикметники.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадкою
• В лісі вогник рудуватий
Шишки лускає завзято. (Білка)
2. Робота над текстом (с. 11, впр. 14)
— Прочитайте текст.
— Що нового дізналися про білку з цього тексту?
— Визначте тему, основну думку тексту.
— Спишіть останній абзац тексту.
— Підкресліть дієслова.
3. Переказ тексту про білку
4. Робота з теоретичним матеріалом (с. 11)
— Що називається заголовком?
— Яким має бути заголовок?
5. Добирання заголовка до тексту (с. 11, впр. 15)
— Прочитайте речення.
— Чи можуть бути ці речення заголовком до тексту про білку?
6. Робота з деформованим текстом
— Запишіть речення так, щоб утворився зв’язний текст.
Він зупинився біля дівчинки, ніби благав про допомогу. Це трапилосявлітку. У лелеки було перебите крило. Птах ішов прямо до неї. Марійка збирала лікарські рослини. Дівчинка зрозуміла, що треба віднести лелеку до лікарні. Раптом вона побачила лелеку.
— Визначте тему тексту. Доберіть до нього заголовок.
— Чого навчає цей текст? Яка його основна думка?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що цікавого дізналися на уроці?
-— Які речення утворюють текст?
— Що таке тема, основна думка тексту?
— Що можна дібрати до тексту?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 11, впр. 16.
— Спишіть перший і другий абзаци тексту вправи 14.
— Доберіть заголовок до другого абзацу.

— У виділених словах підкресліть букви, як і позначають дзвінкі приголосні звуки.