вівторок, 4 жовтня 2016 р.

Мета: пояснити учням, як утворюється вітер; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, вміння робити узагальнення та висновки; продовжити екологічне виховання.
Підручник:Грущинська I.В. Природознавство. 3 клас, — К.: Освіта, 2013. — 176 с.
Хід уроку. 
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
—  Як змінюється стан повітря підчас нагрівання й охолодження?
—  Чому рослини не замерзають під снігом?
—  З чого складається повітря?
—  Що потрібно організмам для життя?
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про виникнення вітру.
IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Робота за п ідручн и ком (с. 34-35)
—  Пригадайте! Як відбувається нагрівання й охолодження повітря? Як утворюється вітер?
—  Що розповіли про повітря Повітряні Дракончики?
—  Отже, повітря весь час рухається над поверхнею Землі. Тепле повітря піднімається вгору. На його місце переміщається холодне повітря.
Рух повітря — це вітер. Вітер буває різної сили: слабкий, помірний, сильний, дуже сильний.
—  Розгляньте схему на с. 34.
—  Розкажіть, як виникає вітер?
—  Відгадайте загадки.
•   Літає, а не горобець.
•   Без рук, без ніг, а двері відчиняє.
•   Рукавом махнув — дерева нагнув.
—  Які інші загадки про вітер ви знаєте?
•   Невидимий дух зірвав капелюх. (Вітер)
•   Прийшов хтось тай узяв щось,
Я біг би за ним — не знаю, за ким. (Вітер)
—  Розгляньте картини у художній галереї Матінки Природи.
—  Яке явище природи зображене на картинах Володимира Куша?
2.     Фізкультхвилинка
V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.    Визначення сили вітру за художніми описами
• Тихо, тихо вітер віє,
Із травою гомонить. (Слабкий)
Олександр Олесь
•   Ох, яка лиха година: Вітер виє. завиває.
Розходилась хуртовина.Снігом вікна укриває. (Дуже сильний)
Олена Пчілка
•   По діброві вітер віє. Гуляє пополю.
Край дороги гне тополю До самого долу. (Сильний)
Тарас Шевченко
•   Тепляк дмухнув, Крилом махнув.
По бороді лоскочеться. (Помірний)
Леонід Глібов
•   Легенький вітерець подихає з теплого краю, перебігає з нивки на нивку, живить, освіжає кожну билинку... І ведуть вони між собою тиху-таємну розмову: чутно тільки шелест жита, травиці. (Слабкий)
Панас Мирний
•   Плине білий човник, вітер ледве дише, ледве повіває. (Слабкий)
Леся Українка
2.     Робота в парі
—  Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте розповідь про різні види вітрів.
3.    Робота в групах
—  Використовуючи різноманітні джерела інформації, розповіді батьків, бабусь, дідусів, підготуйте презентацію про те, як людина використовувала силу вітру в давнину і як вона робить це тепер.
VI.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
—  Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 35.
—  Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Повітря нагрівається від земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається й охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею. Вітер — це направлений рух повітря.)
—  Що таке вітер?
—  Які бувають вітри?
—  Розкажіть, що ви знаєте про урагани та смерчі.
—  Чому люди вивчають вітер? Як вони використовують його силу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С 34-35. 





Урок №4.                                                         
Тема: ТЕКСТ І ЙОГО ОЗНАКИ
Мета:повторити і закріпити знання учнів про текст; розширити уявлення учнів про тему, основну думку (ідею) тексту; розвивати усне мовлення учнів, вміння добирати заголовок до тексту; виховувати любов до природи.
Обладнання:підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент


Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будем знову мовлення
Наше розвивати.


II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 9, впр. 12)
— Прочитайте виразно складені речення.
— Слідкуйте за правильними наголосами.
2. Лексичний диктант
Учитель читає лексичне значення слова, а учні відгадують і записують саме слово.
• Чарівні слова, які вживаються при звертанні. (Будь ласка)
• Яким словом висловлюють вдячність? (Дякую)
• Слово подяки. (Спасибі)
• Слово-вітання до друзів, товаришів. (Привіт)
• Слово, яке допомагає визнати свою провину. (Вибачте)
• Слово, яке кажуть при прощанні. (До побачення)
У будь-якій ситуації, коли прощаємось, говоримо... (прощавайте).
• Коли прощаються, бажають... (на все добре).
— Складіть речення з одним зі слів диктанту.
3. Дидактична гра «Я міркую»
— Прочитайте речення, записані ліворуч.
— Про що ідеться в кожному реченні?
— Чи становлять ці речення зв’язний текст? (Міркування учнів.)
— Прочитайте речення,записані праворуч.
— Про що в них ідеться?
— Чи можна назвати це текстом? (Міркування учнів.)
У золоті осінні дні збираються                         Як настала холодна осінь,
відлетіти у вирій журавлі.                       журавель почав збиратися в теплі
Вкривається багрянцем клен.                           краї та й каже куликові:
Хазяйнує Жовтень скрізь, де не —                  Куличе, рушай і ти зі мною! Коли б
глянь.                                                        ти знав, які хороші сторони є на світі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над текстом. Будемо вчитися визначати тему, основну думку тексту, добирати заголовок.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 70)
— Що називається текстом?
— Що таке тема тексту?
— Що є основною думкою тексту?
2. Попрацюймо разом (с. 10, впр. 13)
·        Прочитайте дві групи речень.
Словник
— Поясніть значення слова сизий.
У якій групі речення пов’язані між собою за змістом?
— Яку групу речень можна назвати текстом? Чому?
— Про що автор розказує в цьому тексті?
— Спишіть текст. Підкресліть прикметники.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадкою
• В лісі вогник рудуватий
Шишки лускає завзято. (Білка)
2. Робота над текстом (с. 11, впр. 14)
— Прочитайте текст.
— Що нового дізналися про білку з цього тексту?
— Визначте тему, основну думку тексту.
— Спишіть останній абзац тексту.
— Підкресліть дієслова.
3. Переказ тексту про білку
4. Робота з теоретичним матеріалом (с. 11)
— Що називається заголовком?
— Яким має бути заголовок?
5. Добирання заголовка до тексту (с. 11, впр. 15)
— Прочитайте речення.
— Чи можуть бути ці речення заголовком до тексту про білку?
6. Робота з деформованим текстом
— Запишіть речення так, щоб утворився зв’язний текст.
Він зупинився біля дівчинки, ніби благав про допомогу. Це трапилосявлітку. У лелеки було перебите крило. Птах ішов прямо до неї. Марійка збирала лікарські рослини. Дівчинка зрозуміла, що треба віднести лелеку до лікарні. Раптом вона побачила лелеку.
— Визначте тему тексту. Доберіть до нього заголовок.
— Чого навчає цей текст? Яка його основна думка?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що цікавого дізналися на уроці?
-— Які речення утворюють текст?
— Що таке тема, основна думка тексту?
— Що можна дібрати до тексту?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 11, впр. 16.
— Спишіть перший і другий абзаци тексту вправи 14.
— Доберіть заголовок до другого абзацу.

— У виділених словах підкресліть букви, як і позначають дзвінкі приголосні звуки.

середа, 9 березня 2016 р.

Тестові завдання № 2, 3, 4, 5, 6, 7 оцінюється так:    
1 завдання, 2 завдання, 3 завдання – 1 бал;
4 завдання, 5 завдання, 6 завдання – 2 бали;
7 завдання – 3 бали.

Тестові завдання № 1, 8, 9, 10  оцінюються так:
          1 завдання, 2 завдання, 3 завдання,  4 завдання,
5 завдання – 1 бал;

6 завдання,  7 завдання – 2 бали;

8 завдання – 3 бали.



Тест 1.
Повторення вивченого   в 1 класі
1 варіант

1. Якому слову відповідає дана звукова модель?


а) матуся;     б) жолудь;      в) пічка.

2. Спиши слова,  поділяючи їх рисками для переносу.
Вересень, стеля, ягода, віхола, іволга, гострий, дятел,  лисиця.

 _____________________________________________________________________________
3. Запиши  слова в алфавітному порядку: горобина,льотчик, літній, луки,  радість, вікна, автобус,  веселка, світлячки, малина.
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

4. Підкреслити звукову модель, яка відповідає  слову       стрижі
а)                            



б)



в)



5. З чого складається речення?
            а) зі слів; б) з букв; в) зі звуків.

6. Яке речення відповідає даній схемі?
 
а) Лисичка сидить у норі.
б) День був гарний.
в) Зайшла у трамвай старенька бабуся.
  
7. Накресли модель даного речення.
           Сонячні проминці стрибають у траві.
     
8. Склади речення зі слів:
Бабуся, гарно, шиє, дуже.
  ________________________________________________________________________

Тест 1.
Повторення вивченого   в 1 класі
2 варіант

1. Якому слову відповідає дана звукова модель?


а) літак;     б) балка;      в) дідусь.

2. Спиши слова,  поділяючи їх рисками для переносу.
Вересень, стеля, ягода, віхола, іволга, гострий, дятел,  лисиця.

 _____________________________________________________________________________
3. Запиши  слова в алфавітному порядку: синиця, огірок, їжак, слива, річка, зозуля, горішок, дерево, липа листки
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

4. Підкреслити звукову модель, яка відповідає  слову      журавлі
а)                            



б)



в)




5. З чого складається речення?
            а) зі слів; б) з букв; в) зі звуків.

6. Яке речення відповідає даній схемі?
 
а) Насунула синя хмара.
б) На полі вже зібрано урожай.
в) Високо в небі летіли зграя журавлів.
  
7. Накресли модель даного речення.
           Зранку пішов сильний дощ.
     
8. Склади речення зі слів:
На, падають ,тротуар ,каштани.
  ________________________________________________________________________

Тест 2.
Мова і мовлення


1 варіант

1. Для чого людям потрібна мова?
а) для спілкування;
б) для письма;
в) для читання.

2. З чого складаються наше мовлення?
            а) зі слів;
            б) з букв;
            в) з речень.

3. Слово – звертання на письмі виділяється
            а) знаком питання;
            б) комою;
            в) комою або знаком оклику.

4. Підкресли звертання у реченні
            Вийди, вийди , сонечко,
На дідове полечко….
                                              

5. По став необхідні розділові знаки у реченні

            Шануй кожну крихту хліба синку

6. Склади речення, використавши слово звертання         матуся

                ________________________________________________________________________


7. Запиши три слова ввічливості:

            ________________________________________________________________________














Тест 2.
Мова і мовлення


2  варіант

1. Для чого людям потрібна мова?
а) для читання;
б) для спілкування;
в) для письма.

2. З чого складаються наше мовлення?
            а) з букв;
            б) з речень;
            в) зі слів.

3. Слово – звертання на письмі виділяється
            а) комою;
            б) комою або знаком оклику;
            в) знаком питання;

4. Підкресли звертання у реченні
            Ой, місяцю, місяченьку,  
Не світи нікому ….
                                  

5. По став необхідні розділові знаки у реченні
            Не стріляй горобчиків сину

6. Склади речення, використавши слово звертання          Андрійко

                ________________________________________________________________________

7. Запиши три слова ввічливості:

            ________________________________________________________________________













Тест 3.
Текст. Речення


1   варіант

1. Що таке текст?
            а) слова;
            б) зв’язані за змістом речення;
            в) абзаци.

2. Прочитай текст. Вибрати з-поміж   заголовків найбільш вдалий
            Прилинули здалеку хмари та й принесли дощ. Лагідний такий, теплий,  теплий. Затанцював  він по дахові, зашелестів по кущах. І все, що попало під дощ, зраділо йому, заусміхалося.
            а) Дощ.
            б) Гроза .
            в) Теплий дощик.

3. Прочитай. Підкреслити речення. Поставити потрібний розділовий знак.
            Цікаво спостерігати за ось прилетів до старого дуба дятел
            Діти бережіть книгу   
            А ти допомагати своїм батькам на дворі лютував

4. Визнач головні члени речення
            Між високими травами в’ється стежка.

5. Встанови зв’язок слів у реченні
            Школярі повісили на деревах годівниці
            Школярі (що зробили?)…………………………… ;
            Повісили (що?)…………………………………………. ;
            Повісили (на чому?)…………………………………. ;

6. Поділити текст на речення
            Багато пташок залишаються у нас зимувати чи знаєш ти цих пташок а як допомагати їм узимку за цю допомогу пташки віддячать навесні.

7. Дописати зачин тексту
            Зимові розваги
______________________________________________________________________________

            Діти гуляють у парку. Таня на ковзанах. Василько на лижах. Федько і Йосип ліплять снігову бабу.
Весело всім!



Тест 3.
Текст. Речення


2   варіант

1. Що таке текст?
            а) слова;
            б) зв’язані за змістом речення;
            в) абзаци.

2. Прочитай текст. Вибрати з-поміж   заголовків найбільш вдалий
            Соловей сидів на тоненькій гілочці, що схилилося у його ваги. Був дуже схожий на горобчика, тільки тільце мовби вигнуте. Ой великі, чорні. Як співав, злегка горбився, трішки опускав крильця, широко відкривав тонкий дзьобик, у якому, ніби сердечко в дзвонику, бився гострий язичок.
            а) Соловейко.
            б) Солов’їні пісні .
            в) Соловій і горобчик .

3. Прочитай. Підкреслити речення. Поставити потрібний розділовий знак.
            Навесні кожен прагне
            А ти посадив дерево
            Виростай тополько   до неба тягнися
            Вчора ми дружно
            Школярі обкапували деревця

4. Визнач головні члени речення
            Білою скатертиною вкрилася земля.

5. Встанови зв’язок слів у реченні
            Осінній вечір тихо підійшов до вікна .
            Вечір  (що зробив?)………………………………. ;
            вечір (який?)…………………………………………. ;
            підійшов (як?)……………………………………….. ;
            підійшов (до чого?)……………………………….. ;

6. Поділити текст на речення
            Галя і Петрик гралися в парку на снігу вони побачили знесилену пташку діти принесли її у школу пташка стала жити в клітці.

7. Дописати кінцівку  тексту
            Сніговик
______________________________________________________________________________

            Діти зліпили сніговика.
            Поставили його біля двора. Очі зробили з вугілля. Ніс – з моркви. Ще й підперезали.

Тест 4.
Слова, що означають назви предметів


1   варіант

1. Продовж речення
            Слова, що є __________________________ відповідають на питання хто? що?
            а) назвами ознак
            б) назвами предметів
            в) назвами дій

2. Прочитай вірш. Підкреслити слова, які відповідають на питання «хто?», «що?»
            Нам сонечко всміхається, цілує гай і сад.
У листя одягається зелений виноград.

3. Записати своє прізвище, ім’я по батькові

            _______________________________________________________________________

4. До слів, які відповідають на питання хто? Добрати слова, які відповідають на питання що?
            Зразок:   лікар – лікарня
двірник –
льотчик –
моряк –
футболіст –

5. Утворити імена, додаючи літеру:
            …еонід,
            …льга,
            …ван,
            …ашка.

6. Дописати клички тварин.
            У Маринки вдома є собака …………..
            На лузі пасеться корова …………………
            Мені подарували кішку, яку я назвав …………………

7. Яке слово зайве?
            а) Дніпро
            б) Київ
            в) Львів
            г) Донецьк
           





Тест 4.
Слова, що означають назви предметів


2   варіант

1. Продовж речення
            Слова, що  відповідають на питання хто? що? , є _____________________________
            а) назвами ознак
            б) назвами дій
            в) назвами предметів

2. Прочитай вірш. Підкреслити слова, які відповідають на питання «хто?», «що?»
            На болоті журавель
            Цілий день збирав щавель.
            Назбирав собі на борщ,
            Та якраз вперіщив дощ

3. Записати своє прізвище, ім’я по батькові

            _______________________________________________________________________

4. До слів, які відповідають на питання хто? Добрати слова, які відповідають на питання що?
            Зразок:   лікар – лікарня
селянин  –
комбайнер –
мурашка –
школяр –

5. Утворити імена, додаючи літеру:
            …лексій,
            …ндрій,
            …вген,
            …ленка.

6. Дописати клички тварин.
            На лузі пасеться коза  …………..
            Марійка гладить кішку …………………
            Багато молоко дає корова  …………………

7. Яке слово зайве?
            а) Кальміус
            б) Харків
            в) Луганськ
            г) Донецьк


Тест 5.
Слова, які називають ознаки предметів



1   варіант

1. Доповни речення
            Слова, які відповідають на питання   який? яка? яке?  називаються _______________
            а) прикметниками;
            б) іменниками;
            в) дієсловами.

2. Підкреслити слова, що відповідають на питання  який? яка?  яке?
            Радість, сміливий, фіалка, біла, залізний, мороз, Дунай, ясне, гострий, Микола, старанний , сумна, глибоке.

3. До слів першого рядка добрати слова із протилежним значенням із другого рядка
            М’який, сумний, веселий, твердий.

4. До назв предметів добрати ознака
            Сонце, вітер, трава, теплий, яскравий, молодий

5. Дописати потрібні прикметники 
            Струмок вузький, а річка………………………………….  .
            Кущ низький, а дерево………………………………….….  .  
            Андрійко дорослий, а Оленка…………………………  .

6. Замінити виділені слова прикметниками і записати словосполучення
            Поличка з дерева –  …………………………………………….
            Ваза з скла –  ……………………………………………………….
            Хліб з пшениці –  ………………………………………………….

7. Прочитати. Вставити потрібні прикметники

            Діти раділи……………………….. дощику

Сонце сховалося за ………………………….. хмару

Помахала осінь…………………...  листям




           




Тест 5.
Слова, які називають ознаки предметів



2   варіант

1. Продовжити  речення
            Прикметники – це слова, які виражають ознаки предметів, і відповідають на питання  ________________________________________________________________
            а) хто?  що?
            б) який? яке? яка?
            в) що робить? що зробить?

2. Підкреслити слова, що відповідають на питання  який? яка?  яке?
            Дерев’янка, висота, старе, квітка, маленька, цвях, цегла, цегляний, суниця, зелений, чиста, дощ, зеленіти, світить низький, глиняний.


3. До слів першого рядка добрати слова із протилежним значенням із другого рядка
            Високий, мілкий, глибокий, низький.

4. До назв предметів добрати ознака
            Струмок, птахи, кавун, солодкий, дзвінкий

5. Дописати потрібні прикметники 
            Цукор солодкий, а сіль ……………………………………………
            Холодна осінь…………………………… весна.
            Наталка маленька, а Сергійко ………………………………….

6. Замінити виділені слова прикметниками і записати словосполучення
            Сопілка з калини –  ………………………………………………….
Гілка із яблуні  – ………………………………………………………
            Одяг на свята  – ……………………………………………………….

7. Прочитати. Вставити потрібні прикметники
           
У нашій школі стоїть ……………………ялинка

Шкільне подвір’я засипав  ……………………….. сніг

Росте на ставку ……………………………… квітка







Тест 6.
Слова, які називають дії предметів


1   варіант

1. Продовжити  речення
            Слова, які відповідають на питання що робить? що зробив? Що буде робить? означають __________________________________________
а) предмет;
б) ознаки предмета;
в) дію предметів.

2. Прочитати вірш. Підкреслити слова, які означають дію предметів.
            Пішла киця по водицю
            Та й упала у криницю.
            Прибіг котик – братик
 Та й витяг за вушко.
            Посадив на сушко.

3. До слів лівої колонки добрати протилежні за значенням.
            Сміятися         говорити
            мовчати         плакати
            піднімати       опускати 

4. До поданих слів добрати слова, які означають дію предметів.
            Учитель ……………………………………….   .
            Дерева ………………………………………..   .
            Сніг ……………………………………………..   .
            Риба …………………………………………….  .

5. До поданих слів добери близькі за значенням.
            Плакати – ……………………………………..  .
            Говорити – ……………………………………  .

6. Встановити зв’язок слів у реченні.
            Дзвенить у лісі веселий струмок.
             
            Струмок (що робить?)…………………………………………;
            струмок (який?)…………………………………………………..;
            дзвенить (де?) …………………………………………………… .

7. Вставити пропущені слова, які означають дію предмета.

Діти ……………….в бібліотеку. Вони ………..……. книги. Оленка……………………… байки Леоніда Глібова.


Тест 6.
Слова, які називають дії предметів


2   варіант

1. Продовжити  речення
            Слова, які відповідають на питання що робить? що зробив? Що буде робить? означають __________________________________________
а) дію предмета ;
б) ознаки предмета;
в) предмет .

2. Прочитати вірш. Підкреслити слова, які означають дію предметів.
            Коли риби виростають,
              Добре плавають в воді,
              Птахи високо літають,
              Звірі бродять по землі.

3. До слів лівої колонки добрати протилежні за значенням.
            Родити                            стояти
              бігати                              сумувати
              будувати                        руйнувати
4. До поданих слів добрати слова, які означають дію предметів.
             Сонце ……………………………………….   .
            Трава ………………………………………..   .
            Береза ……………………………………………..   .
            Діти…………………………………………….  .

5. До поданих слів добери близькі за значенням.
            Ходити – ……………………………………..  .
            Полетіти – ……………………………………  .

6. Встановити зв’язок слів у реченні.
                          Защебетав соловейко в зеленому лузі .
             
            Соловейко(що  зробив?)…………………………………………;
            Защебетав  (де?)…………………………………………………..;
            У лузі  (якому?) …………………………………………………… .

7. Вставити пропущені слова, які означають дію предмета.

Біля села  ……………………… річка . По ній ………………………………… катери . На них  діти .




Тест 7.
Службові слова в реченні



1  варіант

1. Доповнити речення.
В кожному реченні є службові слова. Вони служать для……………………………………
а) для читання ;
б) для зв’язку  слів у реченні ;
            в) для письма.

2. Як пишуться службові слова з іншими ?
            а) разом;       
            б) окремо.

3. Вписати   у словосполучення потрібні службові слова:
            а) виліз ………………………….… стіл;
            б) сховався ……………………… стіл.


4. Додаючи службові слова, склади речення із слів:
            журавлі, небо сині
         ______________________________________________________________________

5. Вписати в речення потрібні службові слова.
            Тамара прокинулася разом ……………………………………… сонечком.
            Вона подалася …………………………………. лісу …………………………………….. грибами.


6. Підкреслити службові слова в тексті.
            Був чудовий весняний ранок.
            У повітрі кружляли пташки.
            За рікою піднімалось велике червоне сонце.
На річці парувала вода.


7. Склади речення зі слів:
            Повіяло,  ліс, сирість, від, темний

            ____________________________________________________________________
           






Тест 7.
Службові слова в реченні



2  варіант

1. Доповнити речення.
В кожному реченні є службові слова. Вони служать для……………………………………
а) для письма;
б) для читання;
            в) для зв’язку  слів у реченні.

2. Як пишуться службові слова з іншими ?
            а) окремо;    
            б) разом.

3. Вписати   у словосполучення потрібні службові слова:
            а)зліз ………………………….…дерева;
            б) доглядає ……………………… деревом.


4. Додаючи службові слова, склади речення із слів:
            садок, вишневий, хати.
        __________________________________________________________________

5. Вписати в  речення потрібні службові слова.
            Виручив Василько ……………………. біди бджілку. Вона хотіла напитися і впала …… бочку……. водою.

6. Підкреслити службові слова в тексті.
            У синю далечінь несе свої води тиха річечка. Над самою водою ростуть плакучі верби. На обох берегах розкинувся строкатий килим лук.

7. Склади речення зі слів:
            над, степ, синіло, небо, безмежний.

____________________________________________________________________________
           








Тест 8.
Корінь слова. Спільнокореневі слова



1  варіант

1. Доповнити речення.
            Спільна частина споріднених слів називається……………………………….
            а) спільнокореневими;
            б) коренем.

2. Підкреслити в якому з рядків наведено спільнокореневі слова.
            Сова, совеня, совиний.
Літати, літо, літера.
Дружба, товариші, подруги.

3. Замінити кожен вислів словами за зразком.
            Зразок: Приймати ліки – лікуватися.
            Варення з яблук – ………………………………………………….
            Ловити рибу – ………………………………………………………..
            Сік з вишні –  ………………………………………………………….

4. Підкреслити спільнокореневі слова.
            Іди, іди, дощику,
            Зварю тобі борщику!
            Тобі каша, мені борщ.
            Щоб ішов хороший дощ!

5. Вибрати слово, яке найточніше відповідає змісту .
            Вузенька покручена…………………………………….. (стежка, дорога) вела через поле.
            Діти ………………. (мандрували, йшли) лісом і шукали гриби.

6. Знайди корінь у слові добираючи спільнокореневі слова:
            зелений – ……………………………………..  ;
            ходити –  ……………………………………….. .

7. З’єднати стрілочками  спільнокореневі слова:
            дощик            кожушина
            кожух             задощило
            кожушок        дощовий 

8. До поданих слів – назв предметів допишіть спільнокореневі слова – назви дій та назви ознак.

Що?                                       Що робити?                                                   Яке?
Хмара                                   ………………………………………..                        …………………………..
Зима                                      ………………………………………..                        …………………………..
Тест 8.
Корінь слова. Спільнокореневі слова

2  варіант

1. Доповнити речення.
            Спільна частина споріднених слів називається……………………………….
            а) коренем;
            б) спільнокореневими.

2. Підкреслити в якому з рядків наведено спільнокореневі слова.
            Гора, горіти, горобець.
            Зима, зимовий, перезимувати.
            Сміливий, безстрашний, хоробрий.

3. Замінити кожен вислів словами за зразком.
            Зразок: Приймати ліки – лікуватися.
            Шафа для книжок – ………………………………………………….
            Нести службу  – ………………………………………………………..
            Давати подарунок  –  ………………………………………………………….

4. Підкреслити спільнокореневі слова.
            Прилетіли шпаки,
            Дорогі співаки,
Прилетіли весну зустрічати
У шпаківнях нових
Скоро будуть у них
Жовтороті малі шпаченята.

5. Вибрати слово, яке найточніше відповідає змісту .
            За селом починався березовий  ………………………………….. (гай, ліс).
            Сім’я Петренків живе у кам’яному    ………………. (будинку, палаці, житлі).

6. Знайди корінь у слові добираючи спільнокореневі слова:
            лісник  – ……………………………………..  ;
            пеньок –  ……………………………………….. .

7. З’єднати стрілочками  спільнокореневі слова:
            сад                  дідова
            дід                  садівник
            дідуся             саджати   

8. До поданих слів – назв предметів допишіть спільнокореневі слова – назви дій та назви ознак.

Що?                                       Що робити?                                                   Яке?
Питання                               ………………………………………..                        …………………………..
Золото                                   ………………………………………..                        …………………………..

Тест 9.
Звуки і букви. Склад і наголос.


1  варіант

1. Визнач кількість звуків, букв у словах
            повітря –         7 зв.,   7 б.
            дзеркало -         зв.,      б.
            день –                 зв.,      б.
            дощ -                   зв.,      б.

2. Підкресли слова, в яких букв більше, ніж звуків.
            Життя, воджу, гаї, бруньки.

3. Підкресли в словах букву, яка не позначає звука.
            Зелень, осінь, пеньок. Кущ, земля.

4. Підкресли слова, в яких букви   я, ю, є позначають два звуки.
            Ялинка, шию, лялька, читає.

5. Як переносяться слова з одного рядка в інший?
            а) по складах;
            б) по буквах;
            в) по звуках.

6. Поділи слова на склади рисками і постав наголос.
            Гайок, пальто, неділя, ґедзь.

7. Поділи на склади для переносу слова:
            бадьорий - ……………………………………,
            огірок - …………………………………………,
            розкинувся - ……………………………….. .

8. Встав пропущені букви у словах:
            оз..рце, н..бесний,  з..мовий, кал..ндар.












Тест 9.
Звуки і букви. Склад і наголос.


2  варіант

1. Визнач кількість звуків, букв у словах
            повітря –         7 зв.,   7 б.
            дзеркало -         зв.,      б.
            день –                 зв.,      б.
            дощ -                   зв.,      б.

2. Підкресли слова, в яких букв більше, ніж звуків.
            Життя, воджу, гаї, бруньки.

3. Підкресли в словах букву, яка не позначає звука.
            Зелень, осінь, пеньок. Кущ, земля.

4. Підкресли слова, в яких букви   я, ю, є позначають два звуки.
            Ялинка, шию, лялька, читає.

5. Як переносяться слова з одного рядка в інший?
            а) по складах;
            б) по буквах;
            в) по звуках.

6. Поділи слова на склади рисками і постав наголос.
            Гайок, пальто, неділя, ґедзь.

7. Поділи на склади для переносу слова:
            бадьорий - ……………………………………,
            огірок - …………………………………………,
            розкинувся - ……………………………….. .

8. Встав пропущені букви у словах:
            оз..рце, н..бесний,  з..мовий, кал..ндар.
            джміль -             зв.,      б.
            кущ –                   зв.,      б.
            роди -                  зв.,      б.









Тест 10.
Приголосні звуки.


1  варіант

1. Підкресли букви, що позначають приголосні звуки в словах:
            мелодія, метелик, зайчик

2. Склади звукову модель слова
            люлька

3. Підкресли букви, що позначають творе6ді приголосні звуки в словах:
            берізка, зіронька, дідусь.

4. Обведи кружечками букви, що позначають м’якість приголосних звуків.
            Людина, літнє, сталь

5. Вставити пропущені букви:
            Ду.., сте..ка, шви..ко, бли..ько.

6. До поданих слів добрати слів добрати слова із протилежним значенням.
            ніч – ……………… ,               сонце - …………………………,
            початок -  ……………,          великий - ……………………..,
            весна - …………………,          бабуся - ……………………….. .


7. Утворити нові слова:
            бажати – бажання;
            волосина - ……………………………….
            запитати  - ……………………………….
            знати - ……………………………………..
            додавати - ………………………………..

8. Поділити слово для переносу
            Йому, Федько, синьому, узліссі, кам’яний, сиджу 



___________________________________________________________________________










Тест 10.
Приголосні звуки.


2  варіант

1. Підкресли букви, що позначають приголосні звуки в словах:
            стільці, зайці, кукурудза.

2. Склади звукову модель слова:
            пеньок  

3. Підкресли букви, що позначають творе6ді приголосні звуки в словах:
            полетіти, книжковий, синиця.

4. Обведи кружечками букви, що позначають м’якість приголосних звуків.
            узлісся, стільці, лікарі.

5. Вставити пропущені букви:
            Дру…, ні…ка, бері..ка, са..ки.

6. До поданих слів добрати слів добрати слова із протилежним значенням.
            тепло – ……………… ,            тато - …………………………,
            визький  -  ……………,         весело - ……………………..,
            весна - …………………,          додавати - ……………………….. .


7. Утворити нові слова:
            бажати – бажання;
            колос - ……………………………….
            промінь  - ……………………………….
            вуглина - ……………………………………..
            оповідати - ………………………………..

8. Поділити слово для переносу.
            Майорить, стільчик, зілля, солом’яний, джмелик, тюкає.



__________________________________________________________________________