Урок №4.
Тема: ТЕКСТ І ЙОГО ОЗНАКИ
Мета:повторити і закріпити знання учнів про текст;
розширити уявлення учнів про тему, основну думку (ідею) тексту;
розвивати усне мовлення учнів, вміння добирати заголовок до тексту; виховувати
любов до природи.
Обладнання:підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Нам урок уже
давно
Час
розпочинати.
Будем знову
мовлення
Наше
розвивати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 9, впр. 12)
— Прочитайте виразно складені речення.
— Слідкуйте за правильними наголосами.
2. Лексичний диктант
Учитель читає лексичне значення слова, а учні відгадують
і записують саме слово.
• Чарівні слова, які вживаються при звертанні. (Будь
ласка)
• Яким словом висловлюють вдячність? (Дякую)
• Слово подяки. (Спасибі)
• Слово-вітання до друзів, товаришів. (Привіт)
• Слово, яке допомагає визнати свою провину. (Вибачте)
• Слово, яке кажуть при прощанні. (До побачення)
• У будь-якій
ситуації, коли прощаємось, говоримо... (прощавайте).
• Коли прощаються, бажають... (на все добре).
— Складіть речення з одним зі слів диктанту.
3. Дидактична гра «Я міркую»
— Прочитайте речення, записані ліворуч.
— Про що ідеться в кожному реченні?
— Чи становлять ці речення зв’язний текст? (Міркування
учнів.)
— Прочитайте речення,записані праворуч.
— Про що в них ідеться?
— Чи можна назвати це текстом? (Міркування учнів.)
У золоті осінні дні збираються Як
настала холодна осінь,
відлетіти у вирій журавлі. журавель почав збиратися в теплі
Вкривається багрянцем клен. краї та й каже куликові:
Хазяйнує Жовтень скрізь, де не — Куличе, рушай і ти зі мною! Коли б
глянь. ти
знав, які хороші сторони є на світі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над текстом.
Будемо вчитися визначати тему, основну думку тексту, добирати заголовок.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 70)
— Що називається текстом?
— Що таке тема тексту?
— Що є основною думкою тексту?
2. Попрацюймо разом (с. 10, впр. 13)
·
Прочитайте дві
групи речень.
Словник
— Поясніть значення слова сизий.
— У якій групі
речення пов’язані між собою за змістом?
— Яку групу речень можна назвати текстом? Чому?
— Про що автор розказує в цьому тексті?
— Спишіть текст. Підкресліть прикметники.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадкою
• В лісі вогник рудуватий
Шишки лускає завзято. (Білка)
2. Робота над текстом (с. 11, впр. 14)
— Прочитайте текст.
— Що нового дізналися про білку з цього тексту?
— Визначте тему, основну думку тексту.
— Спишіть останній абзац тексту.
— Підкресліть дієслова.
3. Переказ тексту про білку
4. Робота з теоретичним матеріалом (с. 11)
— Що називається заголовком?
— Яким має бути заголовок?
5. Добирання заголовка до тексту (с. 11, впр. 15)
— Прочитайте речення.
— Чи можуть бути ці речення заголовком до тексту про
білку?
6. Робота з деформованим текстом
— Запишіть речення так, щоб утворився зв’язний текст.
Він зупинився біля дівчинки, ніби благав про допомогу. Це
трапилосявлітку. У лелеки було перебите крило. Птах ішов прямо до неї. Марійка
збирала лікарські рослини. Дівчинка зрозуміла, що треба віднести лелеку до
лікарні. Раптом вона побачила лелеку.
— Визначте тему тексту. Доберіть до нього заголовок.
— Чого навчає цей текст? Яка його основна думка?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що цікавого дізналися на уроці?
-— Які речення утворюють текст?
— Що таке тема, основна думка тексту?
— Що можна дібрати до тексту?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 11, впр. 16.
— Спишіть перший і другий абзаци тексту вправи 14.
— Доберіть заголовок до другого абзацу.
— У виділених словах підкресліть букви, як і позначають
дзвінкі приголосні звуки.
Немає коментарів:
Дописати коментар