Зустріч
11. Чому повітря рухається?
Мета:
пояснити учням, як утворюється вітер; розвивати пам'ять, увагу, логічне
мислення, вміння робити узагальнення та висновки; продовжити екологічне
виховання.
Підручник:Грущинська I.В.
Природознавство. 3 клас, — К.: Освіта, 2013. — 176 с.
Хід
уроку.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Як змінюється стан повітря підчас нагрівання й охолодження?
— Чому рослини не замерзають під снігом?
— З чого складається повітря?
— Що потрібно організмам для життя?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про виникнення вітру.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за п ідручн и ком (с. 34-35)
— Пригадайте! Як відбувається нагрівання й охолодження повітря? Як утворюється вітер?
— Що розповіли про повітря Повітряні Дракончики?
— Отже, повітря весь час рухається над поверхнею Землі. Тепле повітря піднімається вгору. На його місце переміщається холодне повітря.
Рух повітря — це вітер. Вітер буває різної сили: слабкий, помірний, сильний, дуже сильний.
— Розгляньте схему на с. 34.
— Розкажіть, як виникає вітер?
— Відгадайте загадки.
• Літає, а не горобець.
• Без рук, без ніг, а двері відчиняє.
• Рукавом махнув — дерева нагнув.
— Які інші загадки про вітер ви знаєте?
• Невидимий дух зірвав капелюх. (Вітер)
• Прийшов хтось тай узяв щось,
Я біг би за ним — не знаю, за ким. (Вітер)
— Розгляньте картини у художній галереї Матінки Природи.
— Яке явище природи зображене на картинах Володимира Куша?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Визначення сили вітру за художніми описами
• Тихо, тихо вітер віє,
Із травою гомонить. (Слабкий)
Олександр Олесь
• Ох, яка лиха година: Вітер виє. завиває.
Розходилась хуртовина.Снігом вікна укриває. (Дуже сильний)
Олена Пчілка
• По діброві вітер віє. Гуляє пополю.
Край дороги гне тополю До самого долу. (Сильний)
Тарас Шевченко
• Тепляк дмухнув, Крилом махнув.
По бороді лоскочеться. (Помірний)
Леонід Глібов
• Легенький вітерець подихає з теплого краю, перебігає з нивки на нивку, живить, освіжає кожну билинку... І ведуть вони між собою тиху-таємну розмову: чутно тільки шелест жита, травиці. (Слабкий)
Панас Мирний
• Плине білий човник, вітер ледве дише, ледве повіває. (Слабкий)
Леся Українка
2. Робота в парі
— Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте розповідь про різні види вітрів.
3. Робота в групах
— Використовуючи різноманітні джерела інформації, розповіді батьків, бабусь, дідусів, підготуйте презентацію про те, як людина використовувала силу вітру в давнину і як вона робить це тепер.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 35.
— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Повітря нагрівається від земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається й охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею. Вітер — це направлений рух повітря.)
— Що таке вітер?
— Які бувають вітри?
— Розкажіть, що ви знаєте про урагани та смерчі.
— Чому люди вивчають вітер? Як вони використовують його силу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Як змінюється стан повітря підчас нагрівання й охолодження?
— Чому рослини не замерзають під снігом?
— З чого складається повітря?
— Що потрібно організмам для життя?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про виникнення вітру.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за п ідручн и ком (с. 34-35)
— Пригадайте! Як відбувається нагрівання й охолодження повітря? Як утворюється вітер?
— Що розповіли про повітря Повітряні Дракончики?
— Отже, повітря весь час рухається над поверхнею Землі. Тепле повітря піднімається вгору. На його місце переміщається холодне повітря.
Рух повітря — це вітер. Вітер буває різної сили: слабкий, помірний, сильний, дуже сильний.
— Розгляньте схему на с. 34.
— Розкажіть, як виникає вітер?
— Відгадайте загадки.
• Літає, а не горобець.
• Без рук, без ніг, а двері відчиняє.
• Рукавом махнув — дерева нагнув.
— Які інші загадки про вітер ви знаєте?
• Невидимий дух зірвав капелюх. (Вітер)
• Прийшов хтось тай узяв щось,
Я біг би за ним — не знаю, за ким. (Вітер)
— Розгляньте картини у художній галереї Матінки Природи.
— Яке явище природи зображене на картинах Володимира Куша?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Визначення сили вітру за художніми описами
• Тихо, тихо вітер віє,
Із травою гомонить. (Слабкий)
Олександр Олесь
• Ох, яка лиха година: Вітер виє. завиває.
Розходилась хуртовина.Снігом вікна укриває. (Дуже сильний)
Олена Пчілка
• По діброві вітер віє. Гуляє пополю.
Край дороги гне тополю До самого долу. (Сильний)
Тарас Шевченко
• Тепляк дмухнув, Крилом махнув.
По бороді лоскочеться. (Помірний)
Леонід Глібов
• Легенький вітерець подихає з теплого краю, перебігає з нивки на нивку, живить, освіжає кожну билинку... І ведуть вони між собою тиху-таємну розмову: чутно тільки шелест жита, травиці. (Слабкий)
Панас Мирний
• Плине білий човник, вітер ледве дише, ледве повіває. (Слабкий)
Леся Українка
2. Робота в парі
— Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте розповідь про різні види вітрів.
3. Робота в групах
— Використовуючи різноманітні джерела інформації, розповіді батьків, бабусь, дідусів, підготуйте презентацію про те, як людина використовувала силу вітру в давнину і як вона робить це тепер.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 35.
— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Повітря нагрівається від земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається й охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею. Вітер — це направлений рух повітря.)
— Що таке вітер?
— Які бувають вітри?
— Розкажіть, що ви знаєте про урагани та смерчі.
— Чому люди вивчають вітер? Як вони використовують його силу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С 34-35.